Periodontologija

Periodontologija

Dantenų ligas išprovokuoja prasta burnos higiena, dantų apnašos, dantų akmenys. Negydomas dantenų uždegimas (gingivitas) progresuoja į periodontitą (apydančio uždegimą), dėl ko pradeda nykti kaulas ir klibėti dantys. Išeitis – savalaikis chirurginis dantenų gydymas: gingivektomija- infekuotų, pažeistų dantenų dalies pašalinimas; lopo operacijos.

Apydantis (kitaip periodontas) – tai yra dantį supantys audiniai: aplinkinis alveolinis kaulas, dantenos ir raiščiai laikantys dantį kaulo ertmėje, alveolėje. Dantis nėra kietai prisitvirtinęs tarsi įkaltas. Jis “kabo” alveolėje, kur yra laikomas periodonto raiščių, veikiančių kaip amortizatoriai, sušvelninantys smūgius. Tarp danties ir dantenų yra dantenų vagelė, kuri gilėja jei joje kaupiasi apnašos, formuojasi akmenys ir besivystant uždegimui ilgainiui tampa patologine dantenų ar net kaulo kišene.

Dantenų ligas išprovokuoja nepakankama burnos higiena, dantų apnašos, per laiką susiformavę dantų akmenys bei galimas genetinis polinkis, stresas, depresija. Negydomas dantenų uždegimas (gingivitas) progresuoja į periodontitą (apydančio uždegimą), dėl ko pradeda tirpti kaulas, susidaro dantenų kišenės bei atsiranda dantų paslankumas ar net jų praradimas. Periodontitas gali būti lokalus (apimantis 2-3 dantis skirtingose dantų lanko vietose) arba išplitęs (apimantis visus dantis). Liga pasireiškia dantenų kraujavimu, paburkimu, jautrumu, blogu burnos kvapu, dantų paslankumu, galimas dantenų pūlinio susidarymas, ištinimas.

Išeitis – savalaikis gydymas 2-3 etapais:

Pirmasis etapas – konservatyvus periodontito gydymas, kurio metu ultragarsiniais, rankiniais instrumentais šalinami konkrementai po dantenomis, nulyginami šaknų paviršiai, dezinfekuojamos gilios dantenų kišenės. Ši procedūra atliekama visada esant periodontitui, nesvarbu ar nustatyta lengva, vidutinė ar sunki ligos forma. Po konservatyvaus gydymo galimas padidėjęs dantų jautrumas šalčiui, karščiui, rūgštumui ar aštrumui – svarbu žinoti, kad taip atsitinka dėl dantenų gijimo (dantenos susitraukia mažėjant paburkimui, patinimui, kraujavimui) ir dažniausiai yra laikina bei pranyksta per kelias savaites po gydymo. Šiuo metu rekomenduojamos nujautrinančios dantų pastos, burnos skalavimo skyčiai. Jei pacientas nepradeda konervatyvaus gydymo, liga progresuoja, netenkama vis daugiau kaulo ir dantys nebeturėdami atramos iškrenta arba turi būti šalinami dėl nuolatinės infekcijos burnos ertmėje.

Antrasis etapas – chirurginis periodontito gydymas, esant pažengusiam, užleistam sunkios formos periodontitui. Jis atliekamas po konservatyvaus periodontito gydymo. Šiuo atveju reikalingos lopo operacijos (dantenų atkėlimas) ir uždegiminių audinių pašalinimas.

Trečiasis etapas – palaikomasis gydymas, kurio metu atliekama reguliari profesionali burnos higiena. Tai itin svarbi gydymo dalis siekiant išlaikyti pirmaisiais etapais pasiektus gydymo rezultatus ir norint išvengti ligos atsinaujinimo. Kaip dažnai pacientas turi atvykti palaikomajam gydymui priklauso nuo ligos sunkumo, paciento burnos higienos įgūdžių – tai individualu ir paskiriama gydytojo.