Implantavimas

Implantavimas

Dantų implantai padeda atstatyti prarastus dantis nešlifuojant ir neapkraunant kaimyninių dantų. Dantų implantacija – vienas iš pažangiausių gydymo būdų, šiai dienai apie 97% implantų prigyja ir sėkmingai tarnauja. Tai nėra naujovė, o laiko patikrintas dantų atstatymo būdas.

Danties implantas yra titaninis arba porcelianinis sraigtas, kuris netekus danties pakeičia šaknį, įsriegiamas į viršutinio arba apatinio žandikaulio kaulą. Prigijus implantui kaule, protezuojama – padaromas danties vainikėlis, tiltas arba fiksuojamas protezas.

Graži šypsena šiandien tapo geros sveikatos, sėkmės ir išsilavinimo sinonimu. Deja, dažniausiai graži šypsena suprantama kaip priekiniai dantys – tie, kurie matosi. Kai trūksta kelių krūminių dantų, keičiasi veido struktūra, nuo jų priklauso sukandimo aukštis, apatinio žandikaulio sąnario būklė, gretimų dantų padėtis. Trūkstami dantys įtakoja ne tik estetiką, bet bendrą sveikatos būklę, gyvenimo kokybė. Kai pašalinamas dantis, pradeda tirpti žandikaulio kaulas, o šalia esantys dantys pradeda slinkti į defekto pusę.

Protezavimo dantų implantais privalumai

  1. Nereikia šlifuoti gretimų dantų struktūros;
  2. Neapkraunami gretimi dantys;
  3. Dažnai tai vienintelis būdas išvengti išimamų dantų protezų;
  4. Ilgalaikis ir patikimas dantų atstatymas – gerai prižiūrimi implantai tarnaus 30 ir daugiau metų;
  5. Apsaugomi gretimi dantys nuo slinkimo;
  6. Apsaugomas žandikaulio kaulas nuo tirpimo;
  7. Padeda išsaugoti jaunatvišką veido išvaizdą;
  8. Leidžia kramtyti ir kalbėti nejaučiant diskomforto.

Priekinių dantų srityje galima rinktis estetinį implantavimą. Estetinio implanto vainikinės dalies dalys pagamintos iš porceliano, tad galima išgauti idealią estetiką.
Protezai ant implantų, pagal fiksacijos mechanizmą, gali būti suskirstyti į dvi pagrindines grupes: cementuojamieji ir prisukamieji. Cementuojamieji tvirtinami cemento pagalba, prisukamieji – varžtelio (po kurio laiko protezą galima atsukti ir jei reikalinga koreguoti, nereikia perdaryti).

Kontraindikacijos implantams

Nerekomenduojama implantuoti, jei nuolat pasikartoja burnos gleivinės susirgimai ir pastebima prasta burnos higiena, jei buvo taikytas galvos ir kaklo spindulinis gydymas dėl piktybinio auglio, jei nepakankamos anatominės sąlygos ar ryški tam tikra patologija burnoje. Kiekvieną atvejį individualiai įvertina gydytojas – odontologas.

Dantų implantų rūšys

Šiai dienai iš viso yra apie 200 oficialių dantų implantų gamintojų, tačiau kodėl taip skiriasi kainos ir kokią iš siūlomų sistemų geriausia pasirinkti. Kaip ir kiekvienoje srityje, yra lyderiai, kurie turi garsų vardą ir, tikėtina, gerą produktą. Aišku, garsus vardas taip pat susijęs su didesne kaina. Pasaulyje pripažinti 5 lyderiai šioje rinkoje –Nobel Biocare, ITI Straumann (abi Šveicarija), 3i, Dentsply (Friadent, Xive, Ankylos), Astratech (visos 3 JAV). Lietuvoje turbūt populiariausi BioHorizons (JAV) implantai (pirmiausiai matyt dėl pigesnės kainos ir neblogos kokybės).

Yra gausybė pigių gamintojų, net padirbinėtojų, kurie gamina garsių firmų “kopijas”, bet kokybė dažnai gerokai abejotina. Toks taupymas gali ir neatrodyti labai blogai, tačiau ilgalaikė tokių implantų tarnavimo perspektyva deja negali būti žinoma. Vizualiai toks implantas gal ir nesiskirs nuo originalo, tačiau implanto tvirtumui ir prigijimui labai svarbus metalo parinkimas (būtinai specialus IV klasės Titanas), paviršiaus mikroapdorojimas (o to be mikroskopo įvertinti nepavyks), turi būti garantuotas implanto sterilumas. Taigi išisvysčiusiose rinkose (pvz. JAV) atitinkamos tarnybos (FDA) leidimo naudoti panašias kopijas neduoda: leidimas duodamas tik gamintojui ilgalaikiais tyrimais įrodžius, kad jo implantai saugūs pacientams ir tinkamai atlieka savo funkciją.

Mūsų klinikoje naudojamos BioHorizons ir Straumann  implantų sistemos.

Straumann implantai. Šie dantų implantai ir jų komponentai yra gaminami Šveicarijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, regeneracinės medžiagos – Švedijoje. „Straumann“ tiria ir kuria dantų implantus, instrumentus ir regeneracines medžiagas, plačiai naudojamas tais atvejais, kai trūksta dantų arba siekiama apsaugoti nuo jų praradimo. Tai labiausiai moksliškai pagrįsta dantų implantų sistema pasaulyje. Nepriaugimo tikimybė – tik 1–2 atvejai iš keturių šimtų. ,,Straumann“ patentuotas „SLActive“ paviršius leidžia protezuoti ant šių implantų gerokai greičiau nei įprastai. 

BioHorizons. Amerikietiški BioHorizons implantai jau keletą pastarųjų metų yra patys populiariausi Lietuvoje. Tai lemia optimalus kainos ir kokybės santykis. Jeigu implantas neprigyja (3–4 % iš visų įsriegiamų implantų), procedūra kartojama po kelių mėnesių ir pacientui už tai mokėti nereikia, nes neprigijusį implantą gamintojas keičia nauju, todėl pacientas nepatiria jokių finansinių nuostolių. Šios sistemos kūrėjai neseniai išleido vieną geriausių vadovėlių apie implantologiją.

Kaulo augmentacija

Kuomet planuojama implantacija, vienas svarbiausių faktorių yra kaulo kiekis toje srityje, kur bus įsriegiamas implantas. Kai dantų nėra jau ilgą laiką ar dėl kitų kitų priežasčių, kaulas tirpsta ir dažnai neužtenka kaulo pločio ir/ar aukščio implanto įsriegimui. Tokiais atvejais yra pridedama dirbtinio, sintetinio ar nuosavo kaulo, paimto iš kitos srities.