Griežimo dantimis ir nudilimų gydymas

Griežimo dantimis ir nudilimų gydymas

Kas yra griežimas dantimis (bruksizmas)?

Bruksizmas – tai nevalingas reiškinys labiausiai paplitęs miego metu, kurio metu tarp viršutinio ir apatinio žandikaulio vyksta dantų paviršių trynimasis. Įprastai dantys yra sukandami kramtant, ryjant, kalbant. Dantų griežimas daug kam gali pasitaikyti gyvenime. Reti jo epizodai nėra pavojingi, dėl to žmogaus gydyti nereikia.

Kokios griežimo dantimis priežastys ir pasekmės?

Dažniausiai dantimis griežiama dėl patiriamo streso, baimės, nerimo, kai asmeniniame gyvenime išgyvenamos stiprios emocijos. Kartais ši problema iškyla brendimo metu. Taip pat yra galimybė, kad griežimą dantimis skatina vaistai (vaistai nuo epilepsijos, antidepresantai). Bruksizmas gali būti susijęs su Parkinsono liga, depresija, netinkama burnos higiena, paveldėjimo priežastimis bei gali įtakoti netaisyklingas dantų sąkandis, netinkama burnos higiena bei paveldėjimo priežastys.

Intensyvus griežimas dantimis gali sukelti šias pasekmes:

  • Apatinio žandikaulio sąnario sutrikimas, skausmas, traškesiai, ribotas išsižiojimas;
  • Gali imti skaudėti veido raumenis, galvą, ausų sritis;
  • Gali būti jaučiama pečių raumenų įtampa;
  • Sutrikęs miegas;
  • Dantys tampa paslankesni, gali kilti dantų (ir dantenų) uždegimas;
  • Pablogėja kramtymas;
  • Dantų, dantų protezų sugadinimas, lūžiai, dėl ko juos tenka protezuoti ar net šalinti.

Gydymas

Pirmiausia reikia šalinti priežastį.

Pats žmogus bent dienos metu turėtų bandyti save kontroliuoti. Taip pat pasistengti sumažinti stresą, sportuoti, dažniau pasivaikščioti, dažniau išgerti raminančios arbatos, valerijono lašų. Mažiau vartoti alkoholinių gėrimų ar atsisakyti stimuliuojančių gėrimų, kavos. Išsitirti kraują, galbūt kamuoja anemija ar trūksta mineralų (magnio, kalcio ar kt.), pagerti vitaminų, mineralų kompleksą.

Kas beko apsilankyti pas odontologą, kuris nustatys priežastis ir pradės gydymą. Pagrindinė apsauga nuo griežimo dantimis, tai specialios (bruksizmo) kapos. Jos naudojamos nakties metu uždedant ant apatinio ir/ar viršutinio žandikaulio dantų, kurios saugo dantis nuo tolimesnio dantų dilimo, atpalaiduoja raumenis.