Estetinis protezavimas

Estetinis protezavimas

Protezavimas – tai kietųjų danties audinių spalvos ir anatominės formos  atkūrimas, kai dantis dėl įgimtos ar įgytos patologijos suyra ir jo negalima atkurti plombinėmis medžiagomis. Dantų protezavimas taikomas esant stipriai pažeistiems danties audiniams, restauruojant didesnius defektus, dantims, kuriems tenka didelis kramtymo krūvis, keičiamos senos neestetiškos, netikslios restauracijos, esant patologiniam dantų nusidėvėjimui, po periodontologinių operacijų ar ortodontinio gydymo dantų formos ir kontaktų atstatymui.

Žodis “protezavimas” daugeliui tradiciškai skamba nemaloniai, nes nuo seno asocijuojasi su dantų šlifavimu ir “dirbtinių dantų įstatymu”. Tačiau šios sąvokos prasmė labai pasikeitė, dantų protezavime masiškai pradėjus naudoti bemetalę keramiką (porcelianą). Šiai dienai metalas iš odontologijos palaipsniui išstumiamas. Žmonėms, kuriems rūpi sava išvaizda, metalo keramika priekinių dantų srityje nerekomenduojama dėl nepakankamos estetikos, dantenų problemų.

Estetinis protezavimas priekinių dantų srityje siūlomas norint pakoreguoti dantų formą, spalvą, uždaryti tarpelius naudojant stiklo, e-max, cirkonio keramiką.

Estetinis implantavimas priekinių dantų srityje daromas implanto vainikines dalis pagaminant iš porceliano, tad galima išgauti idealią estetiką.

Mikroprotezavimas – tai dantų padengimas patvariomis, ypač tvirtomis ir estetiškomis keraminėmis plokštelėmis (laminatėmis, užklotais- įklotais) atliekamas maksimaliai išsaugant danties audinius.

Pagal tai, koks defektas koreguojamas, gali būti protezuojama:

 • bemetalės keramikos (porceliano) laminatėmis (kitaip- vinirai, laminatai, venyrai) – priekiniams dantims;
 • vainikėliais (karūnėlėmis) – gali būti panaudojami visiems dantims;
 • porceliano užklotais krūminiams dantims;
 • tiltais – kai trūksta danties/ų (ir kai dėl kokių nors priežasčių nedaromas danties implantas);
 • išimamais protezais (tai plokštelės, lanko atraminiai protezai) – esant dideliems dantų lanko defektams.

Keramikos laminatės

– tai plonos porceliano plokštelės, kurios tvirtinamos prie išorinio danties paviršiaus. Vaizdas, pranoksta helio plombų estetiką. Pakanka dviejų vizitų pas gydytoją – odontologą ir Jūsų šypsena nė kiek nenusileis Holivudo žvaigždžių šypsenai.

Laiminačių privalumai:

 • danties audinius tausojantis gydymo metodas. Dantis šlifuojamas 0,3 – 1 mm;
 • ypatingai estetiškos, spalvos nekeičiančios restauracijos;
 • galima koreguoti ne tik dantų spalvą, bet ir formą, uždaryti tarpus tarp dantų;
 • gerai toleruojamos žmogaus organizmo;
 • neturi polinkio kaupti pigmento;
 • tikslios, labai tvirtai klijuojamos prie danties.

Užklotai – tai tarsi didelės plombos gaminamos dantų technikos laboratorijoje, pagal nuimtą atspaudą. Šiuolaikinės gydymo technologijos leidžia užbėgti už akių dantų skilimui, lūžinėjimui, kai plombos sudaro daugiau nei pusę danties vainiko arba dantis yra negyvas. Tokiu atveju patartina dėti ne plombas, o užklotus ar vainikėlius. Užklotas padengia visą danties kramtomąjį paviršių – tai leidžia labai tiksliai suformuoti danties kauburus ir vageles. Pagal kietumą jis artimiausias danties emaliui.

Mūsų šalyje užklotai nėra plačiai paplitę dėl sąlyginai aukštos kainos, palyginti sudėtingos gamybos technologijos. Daugelis gydytojų, net nepasiūlę pacientui pasirikti restauracijos tipo, tiesiog atstato dantį plomba, tačiau mikrotarpas tarp plombos ir danties atsiranda greičiau, nei tarp užkloto ir dantis vėl pradeda gesti, atsiranda antrinis kariesas. Paciento poreikis „susigydyti greitai ir sąlyginai pigiai dantis” suprantamas dalykas, bet tai yra tik tam tikram gan trumpam laiko tarpui, todėl patariame rinktis keramikos įklotą-užklotą.

Mikroprotezavimo (restauravimo įklotais – užklotais, laminatėmis) privalumai:

 1. Maksimaliai išsaugomi danties kietieji audiniai;
 2. Maksimali estetika, nekintanti  spalva ir blizgesys per ilgą laiką;
 3. Naujovės E-max atsparumas lūžiui, lyginant su kitomis keramikos rūšimis;
 4. Atsparumas nusidėvėjimui (,,priaugintos” masyvios plombos greitai nusidėvi ir nebefunkcionuoja burnoje);
 5. Didelis restauracijos tikslumas;
 6. Reikalingi tik du vizitai, lyginant su įprastu protezavimu;
 7. Restauracijos ilgaamžiškumas

Vainikėliai

Dantų vainikėliai yra uždedami ant nuosavų dantų. Dantys prieš tai nušlifuojami. Vainikėliai reikalingi tada, kai:

 • nesilaiko didelės plombos;
 • lūžta dalis danties;
 • atliktas dantų šaknų gydymas ir restauracija kultiniais įklotais;
 • nekokybiški seni vainikėliai;
 • koreguojamas sąkandžio aukštis;
 • siekiama atstatyti neišsivysčiusių dantų formą;
 • norima kosmetinio efekto.

Tilteliai

Tiltinis protezas atstato prarastų dantų funkciją. Tuo tikslu šlifuojami mažiausiai du dantys.

Tilteliai reikalingi tam, kad:

 • atstatytų prarastų dantų funkciją;
 • neleistų kaimyniniams dantims pasvirti į defekto pusę;
 • sustabdyti dantų eilių deformacijas;
 • perskirstytų kramtymo krūvį kitų dantų atžvilgiu;
 • koreguotų sąkandį bei smilkininio – žandikaulio sąnario būklę.

Metalo keramika

Metalo keramikos protezo šerdis pagaminta iš metalo, kuris padengiamas porceliano sluoksniu, atitinkančiu Jūsų dantų spalvą. Tokiu būdu galima protezuoti pavienius dantis ir didelius dantų eilių defektus. Metalo keramikos vainikėliai yra nepralaidūs šviesai, todėl dantis atrodo nenatūraliai. Be to esant patalpoje, šviečiant neoninei šviesai, metalo keramikos vainikėlio vietoje atrodo, kad nėra danties. Metalo sąlytis su audiniais dažnai sukelia problemų burnoje – dantenų uždegimus, spalvos pakitimus, pakitusį skonį burnoje, alergiją.

Bemetalė keramika

Bemetaliai protezai gaminami tik iš porceliano. Šis protezavimo būdas estetiškas, tvirtas ir ilgalaikis. Tokie protezai yra laidūs šviesai ir atrodo natūraliai. Modernios medžiagos, naudojamos estetinėms restauracijoms, pasižymi savybėmis, labai artimomis natūralaus danties savybėms: tiek estetinėmis (spalva, skaidrumas), tiek fizikinėmis-cheminėmis (tvirtumas, atsparumas nusidėvėjimui, reakcija į temperatūros pokyčius).

Šiai dienai metalas gali būti pilnai pakeistas bemetale keramika. Vietoje vainikėlių, tiltų metalinio karkaso siūlomas cirkonio oksidas, aliuminio oksidas, e-max keramika. Bemetalių restauracijų estetika tokia gera, kad net priekabiausia akis jų neatskirs nuo tikrų dantų. Be to, tai itin biokompatiškos medžiagos – organizmo puikiai toleruojamos, nesukeliančios jokių šalutinių reiškinių, dantenų pakitimų.

Išimami protezai

Jeigu pacientas neteko daug ar net visų dantų, jam galima pasiūlyti dalinį ar pilną išimamą plokštelinį protezą. Nešioti tokias plokšteles yra geriau, negu nenešioti, nes jų dėka perskirstomas kramtymo krūvis, tenkantis nuosaviems dantims, jie apsaugomi nuo perkrovų. Atstatoma sąnarinės galvutės padėtis sąnarinėje duobutėje, dėl ko sumažėja traškesiai valgant, ūžimas ausyse ir kiti nemalonūs pojūčiai. Be to, geriau sukramtant maistą, ne taip varginama skrandžio veikla.

Esant pakankamai tvirtiems nuosaviems dantims, galima pagaminti lanko – atraminį protezą (biugelį), kuris fiksuotųsi prie dantų specialių užraktų ar kabliukų pagalba. Tai leidžia pasijusti dar patogiau, nes tokie protezai visiškai nejuda nei kramtant, nei kalbant. Kadangi jie mažesniu plotu remiasi į burnos gleivinę, beveik nesutrinka dikcija.