Dantų balinimas

Dantų balinimas

Šiandien dantų balinimas labai paplitusi procedūra. Visi trokšta turėti spindinčią šypseną. Tačiau kodėl dantys natūraliai nėra balti? Dantų spalva keičiasi dėl:

 • Susidariusių minkštųjų ir mineralizuotų (kietųjų) apnašų nuo maisto, gėrimų, tabako;
 • Pulpos nekrozės ar endodontinio kanalo gydymo;
 • Danties kietųjų audinių ligų (fluorozės);
 • Tetraciklino vartojimo (antibiotiko, anksčiau dažnai skirto vaikams iki 13 metų);
 • Su amžiumi susijusių spalvos pokyčių;
 • Genetiško patamsėjusių dantų paveldėjimo.

Dėl šių priežasčių pakeitusius spalvą dantis balinti galima, tačiau reikia nepamiršti, jog ne visais atvejais pasiekiamas vienodas dantų baltumo efektas.

Apie dantų balinimo procedūrą

Dantims balinti išbandyta daug įvairių medžiagų, tačiau dažniausiai naudojamas įvairių koncentracijų vandenilio peroksidas arba kita jo forma – karbamido peroksidas. Peroksidui veikiant dantų emalį yra suardomos baltyminės jungtys ir pašalinamos dantų dėmės. Prieš dantų balinimą būtinai atliekamas higieninis dantų valymas (profesionali burnos higiena), kurio metu nuvalomos minkštos apnašos nuo emalio paviršiaus bei pašalinami dantų akmenys (nepašalinus jų, nesusidaro dantų balinimo procesui reikalinga terpė).

Dantis balinti galima namuose ir apsilankius pas gydytoją odontologą.

Namuose dantys balinami apie 7-10 parų, naudojant individualias balinimo kapas. Kapos gaminamos individualiai kiekvienam pacientui pagal jo dantų formą, jos yra minkštos, elastingos ir nesukelia burnoje diskomforto jausmo. Balinimo kapos užpildomos balinimo geliu ir gali būti dėvimos naktį, viso miego metu, arba keletą valandų dienos metu.

Apsilankius pas gydytoją odontologą, dantys balinami vieną arba keletą vizitų, kurie trunka apie vieną valandą. Atliekant ofisinį dantų balinimą, ant dantų tepama balinimo medžiaga, kuri aktyvuojama specialia šviesa.

Tokiu būdu balinami tik sveiki dantys. Jei dantys gydyti endodontiškai, jų balinimas šiek tiek skiriasi: naudojant specialią negyvų dantų balinimo sistemą, negyvybingi dantys balinami iš vidaus, įvedant specialią medžiagą į danties kanalą.

Ar dantų balinimas tinka visiems?

Prieš nusprendžiant balinti dantis, būtina pasikonsultuoti su gydytoju odontologu ar burnos higienistu, nes dantų balinimas tinka ne kiekvienam. Vizito metu įvertinamas paciento dantų patamsėjimo laipsnis, nustatoma jo priežastis, aptariamas galimas šalutinis poveikis. Atlikti dantų balinimo procedūrą nepatariama:

 • Žmonėms, alergiškiems balinimo gelio sudedamosioms dalims (vandenilio peroksidui);
 • Asmenims iki aštuoniolikos metų;
 • Nėščioms ir maitinančios moterims;
 • Nešiojantiems breketus;
 • Turintiems rimtų burnos ertmės patologijų (sergantiems gleivinės ligomis, turintiems daug ėduonies pažeistų dantų, esant didelei dantenų recesijai (kaklelių apsinuoginimui), dantų kaklelio erozijoms);
 • Sergantiesiems diabetu.

Taip pat geriausiai balinti tinka neplombuotus priekinius dantis, nes išbalinus dantis, plombų spalva lieka nepakitusi, tad dantys gali atrodyti dėmėti.

Ar dantų balinimas yra saugi procedūra?

Dantų balinimas – tai paprasčiausias būdas kiekvienam žmogui patobulinti savo šypseną. Tai moderni, efektyvi ir saugi procedūra. Tyrimai parodė, kad balinimas nekenkia nei dantims, nei dantenoms, jei atliekamas prižiūrint gydytojui odontologui ar burnos higienistui ir laikantis rekomendacijų. Dantis balinti visada reikia tik pasitarus su specialistu, nes melsvo ar pilkšvo atspalvio dantų balinimas gali būti neveiksmingas. Pirktos neaiškios kokybės, nepatvirtintos kliniškai balinamosios medžiagos gali visam laikui sugadinti dantų emalį.

Reikėtų paminėti, jog be teigiamo efekto, dantų balinimas taip pat turi ir šalutinį poveikį. Kai kurie žmonės balinimo metu patiria dantų jautrumą, kitiems laikinai padidėja dantenų jautrumas. Šie simptomai paprastai praeina po kelių dienų.

Ar dantys išlieka balti visam laikui?

Galutinė danties spalva po balinimo priklauso nuo įgimto atspalvio, emalio storio, amžiaus, asmeninių įpročių. Šypsena bus gražesnė, dantys baltesni, tačiau ne visam laikui, nes dantų baltumo efektas po balinimo procedūros priklauso nuo asmeninės paciento burnos higienos, taip pat išbalinti dantys reaguoja į visus spalvinančius maisto produktus: juodą kavą ar arbatą, raudoną vyną, tabaką ir kt. produktus, dėl kurių gausaus vartojimo gali greičiau keistis dantų spalva.

Laikantis įprastos burnos higienos principų ir nepiktnaudžiaujant spalvinančiais maisto produktais baltumo efektas išlieka keletą metų ar net ilgiau. Atlikus dantų balinimą dantys visada išliks baltesni negu buvo anksčiau.